Akcjonariusze Lotosu stracili na fuzji z Orlenem? Jest komentarz spółki
Orlen również zobowiązał się do kupowania saudyjskiej ropy. Kara za złamanie tego zapisu jest ogromna – wynosi aż pół miliarda dolarów. Przeciwko fuzji interweniował też ambasador USA w Polsce, Mark Brzeziński. Do marszałków Sejmu i Senatu, kancelarii prezydenta oraz szefów MON,BBN i MSZ.
Transakcja może dojść do skutku pod warunkiem sprzedaży spółki Gas Storage Poland, która zarządza magazynami gazu należącymi obecnie do PGNiG. We wtorek rząd przyjął wniosek o wyrażenie zgody na połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen przedłożony przez ministra aktywów państwowych. “Połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Wiodącą rolę w tym procesie będzie miał PKN Orlen” – przekazała w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Gold Price Prognozy Jeśli Biden lub Trump wygrywa prezydencję 16 marca tego roku prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał natomiast warunkową zgodę na połączenie PKN Orlen i PGNiG. We wtorek rząd przyjął wniosek o wyrażenie zgody na połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen przedłożony przez ministra aktywów państwowych. “Połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Wiodącą rolę w tym procesie będzie miał PKN Orlen” – przekazała w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Czytaj także w BUSINESS INSIDER
Dyplomata w listach zwracał uwagę na kluczowość zarządzania polską infrastrukturą krytyczną oraz dobre relacje Arabii Saudyjskiej z Rosją oraz potencjalne zagrożenia mogące z tego tytułu wynikać. – Trudno – tylko abstrakcyjnie – odnosić się do szans powodzenia podobnych sporów. Wygrany proces powodowałby przecież konieczność przywrócenia stanu sprzed wpisu, a odwrócenie skutków prawnych takiej transakcji wydaje się – wbrew treści przepisu – nieodwołalne. Dlatego też, również z uwagi na czas i koszty postępowania, nierzadko spory tego kalibru kończą się zawarciem ugody – wskazuje radca z Chałas i Wspólnicy.
- Według PKN Orlen, zintegrowany podmiot będzie miał przychody na poziomie ok. 250 mld zł rocznie i będzie obsługiwał ok. 100 mln klientów w Europie, skutecznie konkurując na międzynarodowych rynkach i gwarantując zarazem bezpieczeństwo dostaw paliw i energii.
- Dopiero po połączeniu z PGNiG rząd będzie dysponować pakietem prawie 50 proc.
- Akcjonariusze Lotosu podczas środowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia poparli połączenie spółki z PKN Orlen.
- “Zakładając następnie połączenie z PGNiG, udział ten zwiększy się do ok. 50 proc., co oznacza, że kontrola nad nowo powstałym koncernem multienergetycznym zostanie dodatkowo wzmocniona” – podkreślał koncern.
PKN Orlen uważa, że fuzja prawa nie narusza i akcjonariusze Lotosu ani w przyszłości PGNiG zgodnie z wykładnią przepisów nie mają podstaw do pozwów. Tworzenie państwowego giganta energetyczno-paliwowego weszło w końcową fazę. PKN Orlen https://www.investorynews.com/investirovaniye-v-kriptovalyuty-osobennosti-i-perspektivy-2/ po wchłonięciu Grupy Lotos teraz ma zrobić to samo z PGNiG. Po całej operacji Skarb Państwa będzie mieć prawie połowę akcji Orlenu. Dotąd chronił swoją władzę w spółce tylko zapisami jej statutu, bo nie miał w akcjonariacie większości.
Zgoda warunkiem koniecznym
– Połączenie spółek powinno być bowiem zgodne ze statutami obu spółek, ale i dobrymi obyczajami, nie może również naruszać interesów ani spółek, ani akcjonariuszy – dodała. Kwestia w tym, czy zapisy statutu Orlenu powinny pozostać po fuzji i są do przyjęcia dla byłych akcjonariuszy Grupy Lotos? No i czy ci nie mogą ich w związku z tym zaskarżyć w sądzie?
Łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen – już po przejęciu Lotosu – zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach. Wcześniej, 12 stycznia tego roku, zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, PKN Orlen przedstawił środki zaradcze planowane w związku z przejęciem Grupy Lotos. Wtedy, że węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Grupy Lotos w Polsce, natomiast PKN Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale kupi Unimot.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL
Zdaniem analityków, z którymi rozmawiał portal WNP.PL, Orlen nie powinien mieć problemu z zebraniem potrzebnej liczby głosów na walnych. I to pomimo tego, że dla mniejszościowych akcjonariuszy Lotosu skutki fuzji mogą być niekorzystne. List intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos koncern podpisał z ówczesnym Ministerstwem Energii 27 lutego 2018 r. Z kolei 20 czerwca tego roku PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie z Grupą Lotos. Warunkiem niezbędnym do finalizacji transakcji jest zgoda akcjonariuszy spółek – Grupy Lotos i PKN Orlen, dotycząca warunków połączenia. Akcjonariusze Orlenu rozpatrzą uchwałę o połączeniu z Lotosem i podwyższeniu kapitału zakładowego w czwartek 21 lipca.